27. ročník Memoriálu Jozefa Gabčíka

Klub vojenských výsadkárov SR
oblasť Žilina

Uskutočnil sa 27. ročník Memoriálu Jozefa Gabčíka, pripomenuli sme si operáciu Athropoid

Žilina - Závodie, Rajecké Teplice – Poluvsie 29. mája. V sobotu za dodržania prísnych protiepidemických opatrení uskutočnil 27. ročník „Memoriálu Jozefa Gabčíka“. Súčasťou podujatia boli aj pietne spomienky na počesť Jozefa Gabčíka.

Prítomní si pripomenuli 79. výročie operácie Anthropoid – atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha a na počesť genmjr. in memoriam Jozefa Gabčíka sa uskutočnili pietne spomienky pri pamätníkoch v Žiline – Závodí a v miestnej časti Rajeckých Teplíc, v Poluvsí.

Po registrácii účastníkov sa pri pamätníku Jozefa Gabčíka v Závodí prihovoril k prítomným veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia (5. pšu)plk. Pavol Šebík a prezident Klubu vojenských výsadkárov SR pplk. v. v. Viktor Puchoň, ktorý okrem iného spomenul aj okolnosti spred 79. rokov: „Dneškom si však pripomíname aj vytrvalosť, neoblomnosť a nepoddajnosť Jozefa Gabčíka a jeho druhov, ktorí 27. mája 1942 zaútočili na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha v Prahe - Libni. V týchto dňoch unikali pred istou smrťou a svoje životy ukončili 18. júna z vlastnej vôle po ťažkom boji v krypte pravoslávneho kostola sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe. Podujatie je tak zároveň spomienkou na významný medzník v dejinách druhej svetovej vojny, akým bola Operácia Anthropoid, ale najmä na tragický koniec jej vykonávateľov,“ poznamenal. Po príhovoroch udelil požehnanie pretekárom kaplán 5. pšu npor. Mikuláš Jančuš. Všetci účastníci podujatia sa postupne prepravili do Poluvsia, kde sa za účasti Ministra obrany SR Jaroslava Naďa, Ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského, veliteľa Síl pre špeciálne operácie brig. generála Branislava Benku, zástupcov ambasád, poslancov NR SR a samospráv, uskutočnil hlavný pietny akt a štart preteku.

„Dnes si pripomíname hrdinský odkaz bojovníka za národné oslobodenie, ktorý nebojácne, s vedomím všetkých rizík, splnil jasne sformulovaný vojenský rozkaz. Neutíchajúci hrdinský odkaz Jozefa Gabčíka - boj za slobodu a demokraciu je navždy zapísaný v našej vojenskej histórii a naši príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia, ktorého čestný názov je Žilinský pluk Jozefa Gabčíka, sú jeho hrdými nositeľmi dodnes,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď.

Pamiatku Gabčíka si pripomenul i minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý deväť rokov slúžil v 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline, rovnako sa niekoľkokrát zúčastnil i bežeckého memoriálu, ktorý je súčasťou spomienkového podujatia, raz aj ako pretekár. "O mojom vzťahu k 5. pluku a Jozefovi Gabčíkovi sa teda nedá pochybovať. Som hrdý, že som tu mohol slúžiť a veľmi si vážim, čo spravil," podotkol Lengvarský.

Memoriál Jozefa Gabčíka je pre Sily pre špeciálne operácie každoročne veľmi významnou udalosťou, aktuálneho 27. ročníka sa zúčastnilo viac ako 300 bežcov, čo dáva absolútne zásadnú predstavu o tom, že robia správnu vec a pripomínajú si výročie generálmajora Jozefa Gabčíka takouto formou, dodal veliteľ Síl pre špeciálne operácie Branislav Benka.

Do súťaže sa tohto roku zapojilo okolo 300 súťažiacich nielen profesionálnych vojakov a vojačiek, ale aj civilných bežcov v rôznych kategóriách. Osobitný program bol pripravený pre deti v rámci kasární Jozefa Gabčíka v Závodí. Pre účastníkov tiež boli pripravené statické a dynamické ukážky techniky príslušníkov Ozbrojených síl SR z 5. pluku špeciálneho určenia.

-sv-, -mk-

Pridaj sa k nám

Startup Growth Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.