Výstup na Ďumbier 2019 – akcia 1. pspr, 15. ročník

Dátum podujatia: 
12. - 15. september 2019
Miesto konania: 
Nízke tatry - Bystrá - Ďumbier
Organizátor: 
Klub vojenských výsadkárov SR
oblasť Banská Bystrica

Počas SNP sa bojových operácií zúčastnili vojaci 2.paradesantnej brigády, zformovanej v ZSSR v rámci Čs.armádneho zboru, pod velením plk.gšt.V.Přikryla. Po potlačení Povstania sa 2.brigáda stiahla do oblasti Nízkych Tatier a Slovenského rudohoria, kde pokračovala v partizánskom sposobe boja a po postupe frontovej línie sa spojila s vojskami sovietskej a rumunskej armády.

Nasledovníkom 2.paradesntnej brigády sa stali výsadkové jednotky čs.armády a symbolicky 22.výsadková brigáda. Veteráni výsadkových jednotiek československej, českej a slovenskej armády sa hlásia k odkazu svojich predchodcov, preto sa v termíne 12.09. – 15.09. koná 15.ročník výstupu na najvyšší vrchol Nízkych Tatier – Ďumbier, krorý sa nachádza v operačnom priestore 2.paradesantnej brigády 1.čs.armádneho zboru v ZSSR počas SNP.

Plán akcie:

– 12.-13.09.2019 zraz v hoteli Biela medvedica, osada Bystrá, okr. Banská Bystrica

– 13.09.2019 – popoludní položenie vencov k pamatníku 2.paradesantnej brigády v Krpáčovej, účastníci ktorí sa dostavia 12.09. majú v deň príjazdu voľný program v  reštauračnom zariadení hotelu, resp. malebnom okolí podhoria Nízkych Tatier.

Pri kladení vencov je vhodné je použitie výstrojových súčiastok dokladujúcich príslušnosť k Útvaru – baret, apod.

– 14.09. – po raňajkách výstup na vrchol Ďumbiera, zostup na základňu v Bielej Medvedici, večera.

– 15.09. – ukončenie akcie

Org. pokyny:

Výstup na Ďumbier je situovaný do vysokohorského prostredia v nadmorských výškach okolo 2 000 mnm, preto je nutné adekvátne oblečenie a obutie, nie sú vylúčené teploty okolo bodu mrazu, dážď alebo dokonca snehové prehánky, nehľadiac na fakt, že termín akcie je zvolený s kalkuláciou na relatívne stabilné počasie babieho leta.Plánuje sa trasa lanovkou na Chopok (2024 mnm) – po červenej značke (cesta hrdinov SNP) zostup hrebeňom do Krupového sedla (1922 mnm) – výstup mimo hrebeňovú trasu na vrchol Ďumbiera (2046 mnm), návrat do Krupového sedla a po červenej značke prechod na chatu M.R.Štefánika (1740 mnm). Po občerstvení zostup do doliny po zelenej značke na Trangošku a návrat na základňu v hoteli Biela medvedica. V prípade, že vypustíme pobyt na chate MRŠ je možná náhradná varianta zostupom z rázcestia pod Krupovou na medzistanicu Kosodrevina a následne po žltej značke na Trangošku.Odhadovaný čas pochodu Chopok – Ďumbier – Trangoška (bez občerstvenia na chate MRŠ, čas ktorého je nepredvídateľný a závisí iba od chute a finančných možností účastníkov) cca 4,5 – 6 hodín.

Príjazd možný vlakom, vlastným transportom, verejnou dopravou z Banskej Bystrice do Bystrej. Doporučujem vzhliadnuť na stránky IDOS.

Ubytovanie hotelového typu, t.j. hotelové izby s hygienickým zariadením. Hotel je vybavený reštauráciou s možnosťou občerstvenia (pivo, víno a iné ušľachtilé nápoje a jedlá). Cena – 10 EUR/osoba/1 deň + 8,-eur polopenzia – raňajky, večera – cena platila v minulom roku, nepredpokladáme jej zvýšenie.

Pridaj sa k nám

Startup Growth Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.