Výstup na Slemä

Členovia KVV pri pamätníku na Slemä.
oblasť Žilina

Po 26.-krát sme vystúpili na Slemä: Novinkou bola návšteva Pamätníka Nemecká

 

Liptovská Porúbka 8. – 9. októbra 2021 - Oblastný klub vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina zorganizoval pamätný výstup na kótu Slemä (1514 m.n.m.) v Nízkych Tatrách. V rámci dvojdňového poznávacieho zájazdu účastníci navštívili aj Vojenský cintorín Háj v Liptovskom Mikuláši, Pamätník 2. paradesantnej brigády v Krpáčove a Kultúrnu pamiatku Pamätník Nemecká v správe múzea SNP v Ráztockej doline.
 

Vrch Slemä patrí k pietnym miestam, nakoľko do jeho vrcholu 13. októbra 1944 narazilo sovietske lietadlo so zmiešanou rusko-slovenskou posádkou. Všetky osoby na palube zahynuli. „Na mieste nehody dnes stojí malý pamätník s menami obetí. Devätnásť padlých vojakov, z toho 6 sovietskych letcov a 13 príslušníkov 2. československej paradesantnej brigády v ZSSR, bolo z miesta havárie znesených príslušníkmi partizánskej skupiny a obyvateľmi Nižnej Boce do obce, kde boli 18. októbra 1944 pochovaní. Po vojne v roku 1945 boli ich telá exhumované. Sovietski letci boli ako „neznámi“ pochovaní v niektorom zo štyroch hromadných hrobov nachádzajúcich sa na vojenskom cintorínev Žiline na Bôriku. Telá jedenástich členov veliteľskej batérie boli pochované na vojenskom cintoríne Háj na vrchu Nicovô v Liptovskom Mikuláši. Telo veliteľa veliteľskej batérie ppor. Dionýza Tomčányho  a slob. Alojza Bernadiča si rodinní príslušníci previezli do Koštian a Sv. Jura,“ povedal tajomník OKVV Jozefa Gabčíka Žilina Vladimír Vaňa.
 

V roku 2020 sa pre protiepidemické opatrenia zájazd nemohol uskutočniť. „Po vynechanom uplynulom ročníku sme opäť nadviazali na dlhoročnú klubovú tradíciu a pripomenuli sme si tak udalosti z obdobia SNP a bezprostredne po ňom. Už tradične sa na všetkých navštívených pamätných miestach uskutočnili pietne akty ako spomienka na všetkých, ktorí položili životy preto, aby sme my mohli žiť. Novinkou tento rok bola návšteva Pamätníka Nemecká
v Ráztockej doline, kde v rámci represálií nemecké jednotky a príslušníci POHG v januári 1945 popravili 900 osôb,“
uviedol viceprezident KVVSR a predseda OKVV Jozefa Gabčíka Žilina Vladimír Stoila.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva obrany Slovenskej republiky.

Autor: Soňa Vanovčanová

Pridaj sa k nám

Startup Growth Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.